Rodgersia Rodgersia sp.

Rodgersia podophylla ´Rotlaub´
Jaapani rodgersia ´Rotlaub´

Oma perekonnanime on nad pärinud ameerika laevastiku admiralilt John Rodgers´ilt, kelle juhtimisel toimus ekspeditsioon Hiinasse, kus leiti hiina rodgersia.
Rodgersiad on suurepärased lehtilutaimed kaunistamaks poolvarjulisi kasvukohti. Nende võimsad lehed tõusevad jõuliselt esile muu kribu-krabu foonil. Eriti kaunina on nad vaadeldavad istutatuna laugele nõlvakule.
Vajavad viljakat, parasniisket mulda. Liivases pinnases ja päikesepaistel kurtuvad nad näotuks. Asjatult sinna-tänna istutada pole neid tarvis, nad on valmis kümneid aastaid ühel kohal kasvama, eriti kui neile aeg-ajalt komposti vahele raputada.
Rodgersiatest püüame Teile pakkuda vähemalt mõnda liiki alljärgnevatest:
Hobukastanilehine rodgersia - R. aesculifolia lehed sarnanevad hobukastani lehtedele, läbimõõt kuni 90 cm.
Väikesed, valged (kergelt roosaka jumega) õied asetsevad kuni 1 m kõrgusele küündivates õisikutes. Taime kogukõrgus õitsemise ajal võib ulatuda 1,5 m-ni.
Jaapani rodgersia - R. podophylla, lehed pronksja värvinguga, lehtede otsad ei ole ümarad, neid ilmestavad väljaulatuvad nurgad. Kasvult veidi madalam, kuni 1,2 m. Õisik lühem, kreemikas-valgete õitega. Vast kõige tuntumaks sordiks on ´Rotlaub´. Tema lehtedel on ilus ja omapärane pruunikas jume. Noortel lehtedel ja päikeselisel kasvukohal on see eriti silmatorkav. Püsiniiske mullaga kasvukohas edeneb nobedasti ja muutub vahvalt lopsakaks.
Leedrilehine rodgersia - R. sambucifolia. Sarnaneb eelmisele. Õisik vaid kuni 25 cm pikk, üldkõrgus kuni 75 cm. Õied määrdunudvalged.
Sulgjas rodgersia - R. pinnata. Leheosad piklikumad (pikemad) kui hobukastanilehisel. Osalehtede tipud kergelt sakilised. Üldkõrgus kuni 1,2 m. Õied enamasti valged või ka roosad. Õitsemine on rikkalik ja pilkupüüdev. ´Superba´ õisikud on vähem korrapärased kui liigil, aga need on üsnagi tumedalt lillakaspunased. Väga uhked koonilised õisikud on sordil ´Maurice Mason´. Noored õied on roosakaspunased, vanemad õisikud on purpursed ja kenasti korrapärased.
Laudleht - vaata lehte Astilboides tabularis (eelmise nimetusega Rodgersia tabularis.)
Paljundamiseks:
jagatakse risoome varakevadel või sügisel. Paljundatavad ka seemnetega, kuid seemnest korraliku taime saamine võtab hulga aastaid.

Rodgersia pinnata ´Superba´
Rodgersia pinnata Sulgjas rodgersia
Sulgjas rodgersia ´Superba´
Sulgjas rodgersia Rodgersia pinnata