Salvei Salvia

Salveisid on loendatud tervelt 900 liiki. Paraku on vähesed meie oludes külmakindlad. Isegi maitse-, lõhna- ja ravimtaimena tuntud aedsalvei (S.officinalis) on 5 tsooni taim ja kipub teispoolsusesse lahkuma, kui pikemat aega hoiab vettinud pinnase puhul temperatuuri -10 kraadi C. Kuigi salvei on populaarne taim nii köögis, apteegis kui ka enese ülesvuntsimisel, tasub teada, et suurtes kogustes on salvei eeterlikud õlid mürgised. Rasedad ja langetõbised teda tarvitada ei tohi.
Meid huvitavad salveid eelkõige väga pika õitseaja tõttu.
Metssalvei (S.nemorosa) - õitseb juunist sügiseni eeldusel, et sa äraõitsenud õisikud kohe välja lõikad. 5. tsooni taim. Erineva õievärvusega ja kasvukõrgusega sorte on palju. Ei vaja sagedast ülesvõtmist.
´Ostfriesland´ - kasvab kuni 40 cm kõrgeks. Õitseb purpurlillade õisikutega juunist kuni sügiseni. Kordusõitsemise ergutamiseks lõika vanad õisikud välja.
Aassalvei (S.pratensis) - õitseb juunist augustini. 3. tsooni taim. Samuti piisavalt sorte. Teda tuleb tihti jagada.
Erdeli salvei (S.transsylvanica) - parameetrid samad, mis eelmisel liigil.
Männassalvei (S.verticillata) - 5. tsooni taim. Sorte jagub.
Salveid on üldiselt 40...80 cm kõrged, mistõttu nad vajavad toestamist või võimalust "nõjatuda" tugevamatele naabritele. Täispäike ja kuivam muld on nende esimeseks valikuks. Hädaga kannatavad väikest varju. Nad on head lõikelilled ja neid saab ka kuivatada. Salveisid võib jagada kevadel või sügisel. Võib teha ka suviseid pistikuid ja külvata seemneid. Paraku ei anna kõik sordid ehtsaid järglasi.

Metssalvei ´Blauhügel´ Salvia nemorosa
Metssalvei Salvia nemorosa.

Terve peenratäis metssalveisid.