Siilkübar Echinacea sp.

Soliidne ´White Swan´ on tublisti põlvekõrgune.
Siilkübar ´Magnus´

Siilkübarad armastavad päikest ja viljakat mulda. Pigem võiks pinnas pisut niiskem olla, kui ülemäära kuiv. Taluvad hästi ka savist mulda. Mõningane vari ei sega nende õilmitsemist. Tragimad alustavad õitsemist juba juulis, laisemad stardivad augustis. Septembriga saab nende õitseaeg ümber. Kõik nad on suurepärased lõikelilled, mis säiluvad vaasis kaua ilusatena ega vaju tänu tugevale varrele longu. Peenrale allesjäänud, ent äraõitsenud, õievarred tuleks välja lõigata. See ergutab taime pikemalt õitsema-taim ei lepi sellega, et õisi sai justkui tehtud, aga seemneid valmimas ei ole. Järelikult tuleb kasvatada kiiresti-kiiresti veel uusi õisi! Sügisel lõigatakse kogu koltunud puhmik maapinna lähedalt maha.
Siilkübaratest on levinumaks purpur-siilkübar (Echinacea purpurea) ja tema sordid. Purpur-siilkübar kasvab meetriseks ja õitseb juulis-augustis lillakasroosade õitega. Õie kroonlehed ei paikne horisontaalselt, nad on pisut allapoole tagasi keeratud. Südamik on tõesti justkui väike siil-ainult värvilt on see pruunikasoranzh. Peenral võiks tema naabriks olla raudrohusort ´Cerise Queen´. Õite värvid nimetatud korraga õitsevatel püsikutel on sarnased, kuid fraktuur kontrastselt erinev. Kompositsiooni saab täiendada sobivas punakaslillas toonis astritega.
Ameerika põliselanikud kasutasid siilkübarate juuri haavarohuna ja tohterdasid temaga maohammustusi. Uusasukad kasutasid siilkübaraid laiemalt - nendega raviti ka külmetus- ja nakkushaigusi. Täpsemad uuringud on näidanud, et siilkübaratest on kasu AIDS-i ravimite koostises, ta stimuleerib valgete vereliblede teket. Teda võetakse sisse kapslite või tinktuurina hingamisteede ja neeruhaiguste korral. Juurtest keedetud teest on abi nahahaiguste puhul, sellega loputatakse mädanema läinud haavu.
Purpur-siilkübaral on kaks väga armastatud ja laialt levinud sorti:
´Magnus´ - on meetrine suurte purpursete õitega püsik. Õite kroonlehed ei ole tagasi pööratud, nad paiknevad üsna horisontaalselt. Tema edasiarendus on ´Rubinstern´ (´Ruby Star´). ´Rubiintähe´ õied näevad välja, nagu karmiinpunased karikakrad.
´White Swan´ (ka ´Alba´)- on põlvekõrgune pisut rohekasvalgete õitega sort. Taim jätab esiplaanil kasvades väga korrektse ja väljapeetud mulje. Tundub, justkui ta oleks tont teab mitmendat põlve aristokraat.
Siilkübarad on väga populaarsed aiataimed ja nende sorte lisandub igal aastal. Uued sordid on kollaste... oranzhide... roosade... punaste õitega. Leidub ka täidisõielisi sorte. Roheliste õitega sorte pole just palju valida. Siilkübar
´Green Envy´ on üks vähestest. Pisukene lillakas lisandus eakamal õiel on ju ometigi lubatud!
Siilkübaraid paljundatakse kevadeti taimede jagamisega või nendest juurepistikute tegemisega. Seemned külvatakse kevadel mulda, mille temperatuur on +13...+20C. Seemned idanevad reeglina probleemideta.

´Pink Double Delighte´
´Coconut Lime´
 
´Green Envy´