Sinihelmikas Molinia sp.

Harilik sinihelmikas ´Heidebraut´Molinia caerulea.

Sinihelmikaid on looduses ainult 2..3 liiki. Nad on kõik täiesti külmakindlad. Päike on nende esimeseks eelistuseks, aga vähene vari neid eriti ei morjenda. Muld võiks olla pigem parajalt niiskem, kui tuhkkuiv. Haljastusprofid soovitavad neid istutada veesilma lähedale või kiviktaimlasse kivide vahele. Minu meelest on nii, et kui neile on vastuvõetavad sedavõrd erinevad istutuskohad, siis võid neid rahumeeli istutada sinna, kuhu sulle iganes meeldib. Siiski ei ole neid mõistlik istutada pidevalt märga ja savisesse pinnasesse. Sinihelmikad edenevad aeglaselt ja mingit erilist tüli nad ei tee. Muld olgu pigem pisut happeline, aga mitte aluseline.

Vast ongi nende vähenõudlikus põhjuseks, miks harilikku sinihelmikat(M. caerulea) loetakse üheks asjalikumaks aiakõrreks. Eriti kenaks peetakse tema kreemitriibuliste lehtedega sorti ´Variegata´. Viimane kasvab kuni 60 cm kõrgeks.

Roog- sinihelmikas (M. caerulea var. arundinacea) on hoopis kõrgem - 1,5 m - õhulisem ja graatsilisem. Nende tõeline ilu pääseb mõjule suve teisel poolel, kui nende puhmikud on suutnud kenasti kõrgust koguda ja õisikud hakkavad ilmet võtma. Nagu paljude kõrstaimede puhul, armastavad kassid andunult roog-sinihelmika puhmikus aeleda. Talle on aretatud mitmeid ilusaid sorte.