Sinilatv Polemonium sp.

Hariliku siniladva valgeõieline teisend.
Harilik sinilatv Polemonium caeruleum.

Harilik sinilatv (Polemonium caeruleum) kasvab ka Eestis niiskematel niitudel ja salumetsades. Ta õitseb juunist augustini. Ta on väga-väga külmakindel ja äärmiselt vähenõudlik. Kuna ta peab Põhjala lühikese suvega hakkama saama, siis stardib ta kevadel väga vilkalt, et jõuda õitseda ja seemnedki valmis küpsetada. Tema kollased tolmukad moodustavad kena kontrasti siniste õielehtedega. Liikvele on lastud üsna palju sorte. Sügisel tasub loota veel teistkordsetki õitsemist. Selle ergutamiseks tasuks äraõitsenud õied välja lõigata.

Hokkaido sinilatv (P. yezoensis) on kuulsust kogunud tänu oma sordirühmale ´Purple Rain Strain´. Muidu on ta nagu sinilatv ikka, aga tema lehtedel ja vartel on näha purpurset jumet.

Vast kuulsaim sinilatvadest on sort ´Brise d`Anjou´. Sordi päritolu on ebaselge, aga kui sellest sulle lugu pole, siis võid omale aeda selle kena kaunitari hankida küll. Igatahes näeb ta oma valgega kanditud lehtedega vägagi esinduslik välja..

Siniladvad on omale nime saanud kuningas Polemon´i järgi. Rahvasuus on teda mitmel pool Euroopas kutsutud ka kreeka palderjaniks. Veelgi laialdasemalt kutsutakse teda "Jacob`s Ladder".

´Brise d`Anjou´