Soldanell Soldanella

Neid väikseid, enamasti Euroopa mäestikest, pärinevaid lillekesi kutsuvad inglased lumikellukesteks - ehk siis "snowbell". Piisavalt kõrgel kasvavatena nad armastavad jahedamat olemist. Suvine kuumus ja eriti pinnase totaalne läbikuivamine ei meeldi neile kohe üldse. Pinnas võiks olla turbane. Meie aias kasvasid nad aastaid rodode all turbapeenras ja tundusid seal oma eluga rahul olevat. Ja siis saabus õnnetu hetk, mil otsustasin neid jagama hakata. Mis seal keerutada- selgest ahnusest jagasin nad üsna väikesteks osadeks ja .... ilma ma neist jäin.
Nad on igihaljad taimed, mistõttu võiks neile kevadel kuuseoksa peale visata. Aga nad saavad ka ilma selleta hakkama. Mingisugust tüli nad ei tee. Kasvavad väga pikkamööda laiemaks. Suvel tuleks neid kasta, talvel võiks puhmiku katta ajutise katusega - talvine poolsula lumelöga ei ole neile konti mööda.
Alpi soldanelli (S.alpina) lehed on üleni tumerohelised. Kõrgus 15 cm.
Mägisoldanelli (S.montana) lehed on helerohelised. Taim ise kõrgem (20 cm) ja kiirema edenemisega.
Karpaadi soldanelli (S.carpatica) rohelised lehed on alt violetsed. Kõrgus 15 cm.
Õied on neil kõigil üsna sarnased. Kui nad kõrvuti kasvavad, ju siis ehk on toonivahet märgata. Igat taime eraldi kaedes vaevalt vahet suudab kirjeldada. Inimese silm on juba kord niiviisi kokku pandud, et kõrvutiolevatel värvilaikudel suudab ta eristada väga tillukest värvuse lainepikkuse erinevust.

Alpi soldanell Soldanella alpina.