Tähtpea Scabiosa

Tähtpead on Euroopas palju populaarsemad, kui meil. Meil põlastatakse neid kodumaiseks prahitaimeks, kes pealegi oma seemneid lahkel käel laiali külvavad. Tegelikult on tähtpeadel aretatud mitmeid ilusaid ja kompaktse kasvuga sorte. Need õitsevad ja õitsevad ja õitsevad... juunist alates lumeni välja. Eriti usinad on nad siis, kui viitsid äraõitsenud varred ära lõigata. Mitmed aiandusautoriteedid peavad neid üheks ilusamateks aiapüsikuteks.
Tui-tähtpea (S. columbaria) - on külmaõrnem, kui kaukaasia tähtpea. Tuntumad sordid on ´Nana´, ´Butterfly Blue´, ´Pink Mist´ ja ´Misty Butterflies´. Kaks esimest on sinised, teised roosad.
Kaukaasia tähtpea (S. caucasica) - sordid kasvavad ca 45 cm kõrgeks. Õite läbimõõt võib ulatuda kuni 7 cm-ni. Lavendelsiniste õitega on ´Clive Greaves´ (saanud auhindu). Violetsete õitega uhkeldab ´Moerheim Blue´. Auhindadega on pärjatud ka kreemvalge ´Miss Willmott´. Loomulikult on ´Bressingham White´ valgeõieline. Tegelikult on tähtpeade kasvatamine paras proovikivi. Õigeks valikuks on huumusrikas parasniiske ja pigem aluseline muld. Päike meeldib neile väga, aga nad lepivad ka mõningase varjuga. Kuiv ja liivane pinnas ei sobi kohe üldse. Nätskel savil ei edene samuti ja talvist lödi kardab ka. Kevadel võivad teod pahandust teha. Igal 3-dal aastal kaeva üles ja jaga (sõpradele). Hea lõikelill. Võid ka kuivatada. Liblikad ja mesimummid peavad neist lugu.

Mõlemal pildil on tui-tähtpea ´Nana´.