Tarn Carex


Tarnasid on palju ja aedadeski kasutatakse üsna paljusid liike. Nad eelistavad mitte liiga kuiva pinnast ja päikest kuni poolvarju. Allpool on toodud nendesse vaid põgus sissevaade:
Alustagem Pokumaa asukatest ehk mätastarnadest (Carex cespitosa). Talve jooksul tema pikad kitsad lehed koltuvad ja langevad lonti. Uued lehed kasvavad vanadest läbi jne, jne, lugematu jada aastaid. Ja lõpuks ongi tarn mätta valmis saanud. Aga ta ei jää loorberitele puhkama, ta kasvab aina edasi. Inimpõlv on tema jaoks vaid täpike elukangas.
Luhttarna (C. elata) sortidest on tuntuim ´Aurea´. Moodustab kuldkollase puhmiku, mille kohale tõusevad suvel kuni 60 cm kõrgusele pruunikad õisikud.
Kodumaine varvastarn (C.ornithopoda) kasvatab valmis 20 cm kõrguse tiheda kaardus lehtedega tuti. Sort ´Variegata´ on rõõmsameelselt rohelise-valge triibuline. Väike ja armas kiviktaimla asukas.
Laialehine tarn ´Aureovariegata´ (C.siderosticha) on oma kollasetriibuliste lehtedega ehteks igale peenrale. Pärit on ta Jaapanist. Teine tuntud sort on valgetriibuline ´Variegata´.

Palmlehine tarn (C.muskingumensis) hoiab oma lehed vahvalt rõhtsalt. Pildil oleva sordi ´Oehme´ rohelised lehed on servadest kanditud kollase triibuga. See tarn eelistab püsivalt niiskepoolset ja viljakat mulda. Ta kasvab paraja kiirusega. Tänu sellele ta ei muutu liialt pealetükkivaks. Tema õitsemine ei ole nii pilkupüüdev kui paljudel teistel kõrstaimedel. ´Oehme´ tihe kollaselt kullendav puhmik on ise piisavalt kena. Nagu ikka - kõrstaimedel võtab kevadine start pisut aega. Puhmik jõuab "ilusaks kasvada" juuni keskpaigaks.

Seda tarna võid edukalt kasvatada kaldataimena vee piiril. Mõnda aega "jalgupidi" madalas vees olla pole talle probleemiks.

carex muskingumensis ´variegata´

Palmlehine tarn (C.muskingumensis) ´Silberstreif´ puhmik näeb eriti kena välja tumedate taimede taustal. Tema lehed on valged. Nende servades on kitsas roheline kant. Kokkuvõttes omab puhmik laimirohelise hõngu.

´Oehme´ ja ´Silberstreif´ puhmikud näevad üsna ühesugused välja, ainult need on erinevat värvi. Eelmisel fotol olev ´Oehme´ on veel liiga noor, et täismõõdulist puhmikut moodustada.

Palmlehise tarna sordid pole meie aias invasiooniliseks muutunud.

Ka seda sorti võid kasvatada kaldataimena.

Väidetavalt külmunud lokkidega paruktarn ´Frosted Curls´ hõljutas oma lokke tuules vägagi graatsiliselt. Jäätunud moega ei tundunud ta küll olevat. Puhmik on ca 30 cm kõrge. Uus-Meremaa asukas.

Galeriist jäid välja mitmed toredad tarnad (näiteks pugutarn). Lihtsalt pole sobivat pilti.
Keerdlehiste tarnadega (C.buchananii) pole siiani õnne olnud - talv küsib nad omale. Aga selle tarna sordid on väga-väga ilusad. Kel talveaed kasutada, tasuks vast hankida.