Tulikas Ranunculus

Käoking-tulikas ´Flore Pleno´ R.aconitifolius
Kibe tulikas ´Flore Pleno´ Ranunculus acris

Kibe tulikas (Ranunculus acris) on meie niitude tavaline asukas. Ravimtaimena väga laialt kasutusel (liigeste reuma ja nahatuberkuloos). Värsked taimed nahale asetatuna tekitavad ville, mis arenevad raskesti paranevateks haavanditeks. Loomad teda ei söö. rahvas on teda kutsunud jooksvarohuks, kärnalilleks, sügelislilleks, seakullerkupuks. Tema toksiinid hävinevad kuumutamisel ja kuivatamisel. Näiteks kuivatatud lehtedest ja õitest tehtud jahu on peavalu vastu nina kaudu sisse tõmmatud.
´Flore Pleno´ (ka ´Multiplex´) leiti 16.saj. Lancashire´is Inglismaal ja sai endale nimeks ´Bachelor´s Buttons´. Erinevalt liigist, mis on väga invasiooniline, püsib see sort kenasti paigal. Ta moodustab hõreda puhmiku. Õitseb üsna pikalt juunis…juulis. Kasvab ca 0,7 m kõrgeks. Päike ja niiskem muld on tema eelistusteks.

Teine haruldus on külmaõrnem (6ts) käoking-tulikas (R.aconitifolius) ´Flore Pleno´ või ka rahvasuus kutsutud "Fair Maids of France". Aeglasekasvuline, Valgete, roheka silmaga täidisõitega, mida on pisut laialivalguval puhmikul tohutu palju. Auhinnatud. Raskem ilusaks taimeks kasvatada, kui eelmist. Kõrgus 0,6 m.

Väike, aga pilkupüüdev, on alpi tulikas (R. alpestris). See alpinaariumi pärl kasvab vaid 5 cm kõrgeks. Tumerohelistest lehtedest moodustatud rosetist kasvavad välja tillukesed õievarred, millel on 1...3 valget tillukese karikakra moodi õit. Tavaliselt kestab ta peenras ainult 3 aastat, siis murrab vanadus ta kasvulusti. Sellegipoolest armastavad alpipeenrafännid teda ometi.