Kaar-käoking Aconitum arcuatum
Hemsley käoking Aconitum hemsleyanum.

Kaar-käoking Aconitum arcuatum - on pärit Kaug-Idast. Ta on hõredalt paiknevate lehtedega liaan. Keerutab ennast ümber toe kuni 2,5 m kõrgusele. Õitseb juulist alates kuni sept alguseni välja. Õied, nagu tavalisel käokingalgi, aga tuntava purpurse jumega. Kasvab kenasti kohas, mis on parajalt varjuline ja hea viljaka mullaga. Stardib kevaditi väga varakult. Seega - kui on tahtmine teda teise kohta istutada, siis tuleb seda teha kohe, kui maa on sulanud.
Hemsley käoking Aconitum hemsleyanum. - Samuti Kaug-Ida päritoluga liaan. Näeb eelmisele sarnane välja, aga suudab kasvada kõrgemaks - kuni 4 m. Temal on helesinised kuni sinised õied, mis sarnanevad harilikul käokinga omadega. Loodusest korjatud seemnetest kasvab siiski sageli ka taimi, kellel on hoopiski purpurse jumega õied. Populaarseks on osutunud Hemsley käokinga purpurpunaste õitega sort ´Red Wine´. Meie aias on ta mõnel aastal kasvanud vähemalt 2 m kõrguseks ja õitsenud rikkalikult. Mõnel teisel aastal on tema kasv jäänud madalamaks ja õisi on avanenud vähem. Ilmselt on sellisel juhul eelnenud talv olnud talle raske taluda. Samas pole me seda omapärast taime kaotanud - ta on palju aastaid meid oma õitega rõõmustanud.
Ta kasvab püsivalt niiskel mullal, mis võiks olla neutraalne kuni väga kergelt aluseline. Sellisel juhul saab ta ka päikese käes toime, kuivema mulla korral paku talle laigulise varjuga kasvukohta.

Olgu meenutatud, et käokingad on tugevalt toksilised taimed - nendega toimetades pole kummikindad ülearused.

´Red Wine´- kummastav punaseõieline rohtne liaan.