Lõhikhortensia Schizophragma hydrangeoides

Lõhikhortensia ´Moonlight´ talveaia pimedaimas nurgas.

Heitlehine ronitaim, mis pärineb Jaapani mägedest. Seal ta kasvab koos ronihortensiaga. Suudab samuti ronida kuni 12 m kõrgusele. Hoiab alusest õhujuurtega kinni. Kasvab esimesed paar aastat aeglaselt, hiljem tunduvalt kiiremini. Õitseb kesksuvel andes palju lamedaid õiekobaraid, mille läbimõõt ulatub kuni 25 cm-ni. Õied valged.

Eelistab  niiske, viljaka mullaga kasvukohta, mis on varjatud ereda keskpäevase päikese eest. Väidetavalt meeldib talle turbasegune muld. On nõus kasvama ka üsna varjulises kohas. See on ainuke taim, mille ingliskeelsel sildil olen näinud ilutsemas teksti "Extreamly shade tolerant" ehk siis "eriti varjutaluv". Siiski olevat õitsemine päikesepaistel rikkalikum. Regulaarset kärpimist ei vaja, lõigatakse välja vaid need oksad, mis kasvavad mittevajalikus suunas. Esimestel kasvuaastatel vajab täiendavat väetamist ja kerget talvekatet. Väidetavalt on ta sama talvekindel kui ronihortensia. Viimane pole küll meie talvede peale pahandanud.

Sort ´Moonlight´ on pärit 1885.a. Sordikirjeldust lugedes jäi mulle arusaamatuks, mis värvi selle taime lehed õieti on. Meil kasvab ta kahes kohas: aias vana õunapuu tüvele nõjatudes ja talveaia pimedas nurgas. Välimuselt oleks nagu tegu kahe täiesti erineva taimega - väljas kasvaval on lehed rohekad, tuntava hallikasmetalse läikega; sees oleva lehed on kollakad, pisukese pronksise läikega. Igatahes ahvatles mõistetamatuks jäänud kirjeldus mind seda taime Eestisse tooma ja kaldun edevalt arvama, et äkki oligi 2010. a. suvi esimene kord, mil see taim Eestis müügile ilmus. Loodan väga, et ta talvedele vastu paneks - tegemist on kena ronijaga.