Kanarbikud ja erikad Calluna sp. ja Erica sp.

Kanarbik (Calluna vulgaris). Hariliku kanarbiku sorte on aretatud sadu. Nende õievärvus varieerub valge - roosad kõigis varjundites - punane. Lehtede värvus võib olla roheline - kollane - oranzh- hall.
Kanarbikud õitsevad sügisel. Varakevadel tuleks põõsaid pügada, et ergutada õitsemist.

Erikate sorte on samuti sadu, kuid aretatud erinevatele erikate liikidele. Õite ja lehtede värvigamma on sarnane kanarbikega. Oluline erinevus on see, et valides eri liiki erikate sorte saate koostada peenra, mis õitseb aastaringselt.Osa sorte tuleb lume alt õitsevana välja ( näiteks kuulus punaseõieline sort "December Red"), osa õitseb alles sügisel koos kanarbikega. Suvel õitsevaid sortegi on omajagu.
Erikaid pügatakse kohe peale õite pruunistumist. Pügada tuleb kergelt, mitte lõigata vanu, puitunud oksteosi. Erikate seas leidub ka selliseid, kes ei vaja happelist pinnast.

Kanarbikele ja erikatele tuleks aeda valmistada kasvukoht päikselisele kohale ja istutusauk tuleks täita seguga, mis imiteerib pinnast kohtades, kus kanarbikud looduses kasvavad. Seega võiks teha segu liivast, turbast ja okkakõdust. Väetistega ei tohi vallatleda. Kui te ei suuda maha suruda soovi kanarbikke väetada, siis kasutage spetsiaalset väetissegu vastavalt pakilolevale õpetusele.

Siin näidiseks üks kollaseleheline sort. Kui arvate, et ta jätab tänu kollasele värvusele sureva taime mulje, valige roheliste seast.
Erika ´December Red´ asutab ennast tõesti talvel õitsema, aga paraku pole õisi lume all näha. Kevade tulek ei jahuta õnneks tema õitsemise indu.


Tegelikus elus kipub kanarbike ja eerikatega asi problemaatiliseks hiljemalt 2...4 a peale istutamist. Selleks ajaks on osa nendest saanud tugeva päikesepõletuse ja vaaguvad hinge; teised on kasvatanud enesele pikki võrseid, mis muudavad nad sorekile mütsakaks; kolmandad püüavad õitseda talvel, mil õisi lumepudru sees pole õieti näha. Viimane kogemus oli järgmine: soetasin kevadel Lätist 4 erinevat kanarbiku sorti, millest samaks sügiseks kahest olid saanud ahervaremed, üks saaks hindeks 3+ ja viimane on tõesti kena õitsev taim. Loomulikult võib olla tegu minu oskamatusega, aga olgu siinkohal lisatud juunis tehtud foto, millel on näha ühe lätlase kanarbike ja eerikate kollektsioon (jutumärgid oleksid siinkohal vast omal kohal).

Oh kanarbik, oh lilleke,
mind kurbus rõhub rängasti:
sääl arm, sääl surm, sääl sügise, -
su silm nii taevasinine,-
oh lilleke!
(
Juhan Liiv)