Dammeri tuhkpuu Cotoneaster dammeri

Igihaljas pinnakattetaim. Tumerohelised, kitsed lehed on ca 4 cm pikad ja 1,5 cm laiad. Võrsed roomavad kaugele, kui me ei sunni neid tagasilõikamisega hargnema. Ülespoole kerkida nad üldse ei taha. Liibuvast tuhkpuust on tal suuremad lehed ja tema oksad ei kaardu üldse maast kõrgemale. Roomavad maadmööda seni, kuni midagi ette ei tule. Võrsed juurduvad kergesti. Sügisest alates kaunistavad tuhkpuuvaipa oranzhid marjad.
"Coral Beauty"- peetakse sageli Dammeri tuhkpuu sordiks. Arvatavasti siiski hübriid C.conspicuus×C.dammeri. Teised peavad teda rootsi tuhkpuu (C.suecicus) hübriidiks. Igatahes on ta kaarduvate võrsetega ja tumeroheliste, väikeste lehtedega pinnakattepõõsas. Tõuseb maast 0,25 cm kõrguseks ja moodustab 1,5 m läbimõõduga ketta. Aga see võtab tal aega!. Tal on sügisel peal hulga oranzhpunaseid vilju.
"Eichholz" - peetakse samuti Dammeri tuhkpuu sordiks. Inglise aiaspetsid nimetavad teda hoopis C.radicans. Seega siis oleks ta "juurduv tuhkpuu". Tal on Dammeri tuhkpuust väiksemad lehed. Muidu sellega üsna sarnane.
"Frieders Evergreen" - on kompaktne Dammeri tuhkpuu sort. Katab pinda ilusa tiheda vaibaga. Euroopa puukoolipidajad on ta siiski ümber nimetanud C.procumbens ´Queen of Carpets´.
Dammeri tuhkpuu on paljude hübriidide üheks osaliseks. Näiteks tema hübriidi C. conspicuus-iga kutsutakse rootsi tuhkpuuks C. × suecicus. Rootsi tuhkpuu tuntud sordiks on "Skogholm". Sort läks ringlusse 1941.a. Ta on kääbuskasvuline, igihaljas pinnakattetaim. Tema viljad on korallpunased, aga neid ei ole lugematul hulgal. Edasiarenduseks on "Erlinda". See, sünnilt belglane, omab kaarduvatel okstel tumerohelisi lehekesi, mis on ääristatud kreemi randiga. Teda poogitakse sagedasti tüvele ja saadakse niiviisi väike leinapuuke. Ta kannab sügiseti vaid üksikuid punaseid vilju. Väga kontrastselt kirjud lehed on sordil ´Juliette´. See sort kaunistab ennast sügiseti suure hulga punaste õunviljadega. Poogitakse samuti tüvele ja saadakse niiviisi väga ilus väike rippoksaline puu.

Foto, millelt saad kaeda, kuidas Dammeri tuhkpuu vabalt kasvades välja näeb ja kuidas ta õitseb. Harva, kui õnnestub sellist pilti klõpsata.
Dammeri tuhkpuu ´Frieders Evergreen´ on nüüd saanud omale uue nime - C.procumbens ´Queen of Carpets´.
Väike nõlv on kaetud tuhkpuudega. Sõnajalad suudavad kattest siiski läbi kasvada.
Rootsi tuhkpuu ´Skogholm´
Rootsi tuhkpuu ´Juliette´ sügisel.