Leetpõõsas Genista sp.

Tiivuline leetpõõsas Genista sagittalis tunneb ennast õnnelikuna kuivas ja päikselises kohas.

Leetpõõsaid leidub ca 90 liiki. Enamasti on nad meie kliima tarvis külmaõrnad (allpool kirjeldatud liigid on siiski täiesti külmakindlad). Nad vajavad päikest ja liivasemat mulda. Rammus, nätske muld lörtsib nad ära. Kuna nad kuuluvad liblikõieliste sugukonda, siis on nende õied sarnased herne õitele, enamasti kollased. Talve lõpul tuleks leetpõõsaid kergelt tagasi lõigata. Aga vaata, et sa ei lõigu vana puitu. Leetpõõsastel võid kärpida ainult viimase aasta võrseid.
Värvi leetpõõsas G. tinctoria
Kuni meetrikõrgune põõsas. Sarnaneb tagurpidi mulda torgatud luuale, millele on oksaraagude külge peened lehed kasvanud ja mille iga rao ülemine osa on tihedalt kollaseid õisi täis. Kasutatakse kollase värvaine saamiseks. Ta on tuntud ka ravimtaimena.
Värvi leetpõõsas "Plena" G. tinctoria "Plena"
Üsna madal, laialivalguv mütsakas. Väga rikkalikult täidisõisi. Sobib kiviktaimlasse. Teda ei väetata, ei lõigata ega istutata ümber!
Tiivuline leetpõõsas G. sagittalis
Lehed on moondunud varte küljes olevateks tiibadeks. Kasvab vaevu vaksakõrguseks. Pinnakattetaim. Õitseb kesksuvel. Tema kodumaaks on Kesk- ja Lõuna Euroopa. Sobib istutada kuivmüüri pragudesse. Tal on olemas alamliik subsp. delphinensis, kes on miniatuursem ja kompaktsem.
Lüüdia leetpõõsas G. lydia
Kasvab kuni 0,5 m kõrgeks ümaraks põõsaks. Sel on kitsad lehed, mis annavad põõsale omapärase välimuse. Kesksuvel kattub põõsas kollaste õitega. Vajab kuiva kasvukohta, mis paikneb täispäikeses. Vähegi ülemäärane niiskus on talle tappev. Ilmselt meie oludes tuleks talle juba varasügisel katus peale asetada. Vanem põõsas ei talu pügamist.
Karvane leetpõõsas G. pilosa
Kasvab vaid kuni 40 cm kõrgeks. Ta sirutab oma rohelised võrsed mööda maad laiali moodustades kena pinnakatte. Suurepärane taim äärmuslikult kuivadesse ja päikeselistesse oludesse.
´Vancouver Gold´ on eriti õierikas sort. Õied on silmapaistvalt kuldkollased. Väga kiiret laialilaotumist pole ta meie aias ette näidanud.

Genista pilosa ´Vancouver Gold´
Karvane leetpõõsas ´Vancouver Gold´ ennastunustavalt õilmitsemas.