Alpi seedermänd Pinus cembra

Alpi seedermänd "Stricta"
Tilluke alpi seedermänd.

 Ta on Euroopa mägede tõeline kaunitar. Kasvab kuni 20 m kõrguseks munakujuliseks puuks. Aastas kasvab vaid 15 cm. 30. aastaselt on 7 m kõrge ja alt 4 m lai. Kaugelt meenutab korralikku heinakuhja. Oksad paiknevad tihedalt, okkad on 8 cm pikkused, nende sisekülgedel on sinakasvalged pikitriibud. Elab rõõmsalt kuni 1000 a vanaks. Kannatab, eriti noorena, mõningast varju. Väga haigus-, külma- ja tuulekindel. Ei talu ülekuumenemist. Ei talu seisvat vett ja leeliselist pinnast. Armastab viljakat ja parasniisket aiamulda. Vajab enda ümber vaba ruumi. Nii kasvab ilusa kujuga puuks. Teiste puude liigses läheduses solvub kergesti ja laseb okkad sellelt poolelt maha. Lihtsalt liigina loetakse üheks ilusamaks okaspuuks.
´Aurea´ - liigile omaselt koonilise kujuga, aga kasvab väga aeglaselt. 10.aastaselt on vaid 1 m kõrge. Tema okaste tipuosa on kollane.
´Glauca Compacta´ - kasvab tihedaks laikooniliseks puuks. 10ne aastaselt on 2 m kõrge. Okkad on sinkjasrohelised. Väga ilus ja paraja suurusega aiakaunitar.

 Tema käbides olevad seemned on söödavad. Alpi seedermänd on väga ilus kink järeltulevatele põlvedele.

Korea seedermänd P. koraiensis - on Kaug-Ida võimas okaspuu, kes kasvab kuni 60 m kõrgeks. Pikad, sinakad okkad tunduvad katsudes karedad. Need püsivad puus vaid 3 aastat. Käbid on tal tõeliselt suured - kuni 15 cm pikad, aga paraku esimesi käbisid on oodata alles siis, kui puu tähistab oma 30. juubelit. Seemned on väga maitsvad. Ta kasvab noorena väga aeglaselt ja ei talu vähimatki varju. Varju jäävad võrsed kuivavad pikemalt kaalutlemata. Alles ca 15 aastaselt on ta tõeliselt pilkupüüdev puu.
´Jack Corbit´ - ka ´Jack Korbit või Korbett´ - on sinkjate okastega laikooniline puu. Okkad hoiavad rippu.
´Moriss Blue´ - on pikkade sinkjate okastega laikooniline puu. Kasvab aastas ca 30 cm.
´Silveray´ - on liigist madalam, sinisema okkaga. Hele triip okkal on hoopis selgemini näha. On igatpidi ilus avara aia puu.

Kääbusseedermänd P. pumila - on teine Kaug-Ida tuntud okaspuu. Ta kasvab laiuva põõsana või trügib võrseid rohkem ülespidi. Viimasel juhul on põõsa kõrgus kuni 3 m. Okkad näivad üsna sinkjad õhulõhevööde tõttu. Paraku püsivad okkad puus vaid 2 aastat. Põõsast kaunistavad punased isaskäbid. Emaskäbid on hoopis tagasihoidlike pruunide toonidega. See seedermänd on väga vähenõudlik ja vastupidav ränkadele ilmastikuoludele. Ta näeb ilusam välja, kui sarnase kasvukujuga mägimänd.
´Barmstedt´ - mägimänni kasvukujuga põõsas. Okkad rohekassinised, rippuvad. Kasvu kogununa väga pilkupüüdev aiataim.
´Hannover Munden´ - sinakashallid, pikad okkad hoiavad pilkupüüdvalt rippu. Sort on kääbuskasvuline ja näeb väga omapärane välja.

Pinus koraiensis Spring Grove
Pinus pumila hannover Munden
Korea seedermänd ´Spring Grove´
Kääbusseedermänd ´Hannover Munden´