Jaapani mänd Pinus parviflora.

Jaapani mänd Pinus parviflora - on nime järgi arusaadavalt pärit eelkõige Jaapanist. Kodumaal sirgub isegi kuni 25 m kõrgeks. Kasutatakse sagedasti bonsaide kasvatamiseks. Ta on viieokkaline mänd. Tema okkad hoiavad pisut krussi ja võrsete tippudes pintsli moodi kokku. Jaapani mänd hakkab väga noorena käbisid kandma. Loetakse 5 ts taimeks - seega sisemaal ei ole talvitumine 100% tagatud. Mõned autorid peavad teda 4 ts taimeks. Jaapani mändide värvikus ilmneb vaid täispäikeses kasvades (kõik männid ju armastavad päikest). Laseb vanematel okastel ruttu maha pudeneda. Seega on põõsa sisemus suhteliselt hõre ja võimaldab vaadelda jaapani männile iseloomulikku halli koort.
´Goldilocks´ - kasvab suurepäraseks laias laastus matsakas-kooniliseks puuks. Kuna tema aastane juurdekasv jääb ca 15...20 cm kanti, siis järelikult 10ne aastaga on ta umbes 2 m kõrge. Tegelikult meie aias on tal erkkollased vaid uued kasvud, hiljem noorte okaste tipud, sügiseks pole kollasest toonist jälgegi. Aga ilus on ta ikkagi- valdavalt on tema okkad sinkjasrohelised hallvalkja triibuga. Korüfeed väidavad, et ta võib olla ilusam kerges varjus kasvades. Soovitatakse võtta aega ja otsida talle valguse suhtes sobiv kasvupaik.
Sort on pärit Jaapanist. 1980.a. paiku jõudis ta USAsse. Seal nimetati teda mitu korda ümber. Ta on kandnud nime ´Dr. Landis Gold´. Tema korrektne nimi on ´Tenysu-kazu´.

Pinus parviflora ´Goldilocks´
Pinus parviflora ´Goldilocks
´Goldilocks´sün. ´Tenysu-kazu´ septembris.
`Goldilocks´i uued võrsed kevadel.

´Linda´ - moodustab tiheda poolkera. Okkad on pikad, pisut keerdus, rohekassinkjad. Sort on ilmselt uus - temast pole kusagil väga pikalt juttu. Eesti päritolu ta pole hoolimata justkui "puhtatõulisest" maakeelsest nimest.

Pinus parviflora ´Linda´
Noor ´Linda´ meie aias.

´Negishi´ - kasvab pikkamööda siniseokkaliseks ebaregulaarse vormiga laikooniliseks aiabonsaiks. Tegemist on tõepoolest ilma kääride abita bonsaiks kasvava taimega. Aegamööda sirgub ta 3 meetriseks, aga see võtab tal oma 50 aastat aega.

Pinus parviflora ´Negishi´
Noor ´Negishi´, aga juba kena bonsai. Meie pole tal kääridega ligi käinud.

´Ogon-janome´ - on värvikas sort. Jaapani keelest tõlgituna tähendab sordi nimi "kuldne pullisilm". Viidatakse pildile, mis avaneb, kui vaadata oksa tippu suunaga piki oksa. Kontsentrilise kollase ringi moodustavad okastel olevad kollased põikitriibud. Kasvukiiruseks pakutakse kuni 30 cm aastas. Seega 10ne aastaselt peaks puu olema 3 m kõrge, ebaühtlaselt kooniline, suhteliselt hõre. Asjatundjad peavad teda üheks ihaldatumaks variegeeritud okastega männiks.

Pinus parviflora ´Ogon janome´
Jaapani mänd ´Ogon-janome´

´Tempelhof´- on sageli mitmetüvelisena sirguv, kuid siiski mitte väga matsakaks kasvav ilus puu. 10ne aastaselt võib ta olla ca 2...2,5 m kõrge. Tema okaste värvus on kogu hooaja tuntavalt sinakas. Kannab juba noorena ilusaid lillakaid käbisid, mis püsivad kaua puul. Loetakse kergesti kasvatatavaks puuks. Ei talu korraga johtuvat kuumust ja niiskust. Talub merelähedast soolast õhku.

Pinus parviflora ´Tempelhof´
Noor, 1,5 m kõrgune ´Tempelhof´


´Saphir´
- on väga ilusate sinkjate okastega puu. Tal kulub hulk aastaid, et kasvada inimese kõrguseks aiabonsaiks.
´Fukai´ - on valkjaskreemide kuni kollaste okkatippudega sort. Põõsas on ümar, madal ja tihe või laikooniline. Võrsete tipus olevad okkad koonduvad munajalt kokku. Talviti on okaste kollasus kirkam.
´Myo-jo´ - kasvab tihedaks mütsakaks. Okaste värvuse osas on erinevad autorid eri meelt. Soeta ta omale ja vaata, milliseks ta kasvab!
´Tanima no yuki´- tähendab tõlgituna "oru lumi", mis viitab noorte okaste valgele värvusele. Selle sordi kasvamasaamine aias olevat püsivat pühendumist nõudev ettevõtmine. Kui kõik õnnestub on aias olemas tõeline rariteet.

Pinus parviflora Tano Mino
Jaapani mänd ´Tanima no yuki´