Must mänd Pinus nigra

Must mänd hoiab noorena oksi ka maadligi alles. Keskeast alates hakkab tüvi laasuma. Metsamehed aitavad korralike palkide saamiseks sellele laasimisega kaasa. Pärineb Lõuna-Euroopast. Meil külmakartlik. Külmakindel on alamliik austria must mänd P.nigra ssp. austriaca. Aianduses kasutataksegi tegelikult selle männi tuletisi. Must mänd talub üllatavalt hästi saastunud linnaõhku. Mägilasena vajab täispäikest. Varju ei talu absoluutselt. Eelistab pisut leeliselist pinnast. Kannatab väga leeliselist pinnast (pH=8,5). Ei talu liigniiskust ja nätsket savi. Tugevad tuuled musta mändi ei morjenda. Noori kasve lõigates saab kujundada soovitud kujuga võrasid. Musta männi okkad kinnituvad oksale kahekaupa. Okkad on üsna pikad, tumerohelised.
Tal on üsna palju sorte. Paljudel neist on pikad, tumerohelised okkad. Meie kogemus on näidanud, et kõrgemakasvulisi (püramiidseid) sorte on tark talvel varjutuskangaga varjutada.
´Brepo´ - (tuntud ka nime all 'Pierrick Bregeon') selle sordi aretas Shveitsi aednik Henri Bregeon 20.aastase intensiivse töö tulemusena. Tegemist on P.nigra ja P.densiflora ristandiga. Sordil on aasta läbi tumerohelised okkad ja ta hoiab ise ilusat kerajat kuju. 10.aastaselt on ca 1 m läbimõõdus. Kasvab aastas ca 10 cm. Väidetavalt kannatab ta hästi ka potis kasvatamist.
´Green Tower´ - on ilus, tihe sammas. Täismõõdulisena on ta ca 6 m kõrge ja 1,5 m lai, aga temal võtab nimetet mõõtude saavutamine üsna kaua aega. Tema pikad okkad on aastaringselt hallikasrohelised. Kujult meenutab väga ´Pyramidalis´-t või ´Zimmer´-it.
´Hornibrookiana´ - on eakana 0,6 m kõrge ja 0,9 m lai. Ka selle laiuva sordi pikad okkad püsivad kogu aeg rohelistena.
´Jeddeloh´ - on hõreda võraga, kuid püstiste võrsetega sort. Okkad püsivad tumerohelisena ja on jäigad. 10.aastaselt on ca 1 m kõrge. Meenutab looduslikku bonsaid.
´Pitchonet´ - on aeglasekasvuline, roheline, tihe kera. Aastane juurdekasv on ca 3 cm.
.

Must mänd ´Globosa´. Nimi ütleb kõik
Paremal "Pyramidalis", taga vasakul ´Zimmer´. Fantastilised mehekõrgused puud.
Must mänd ´Helga´.
Must mänd ´Caprice´
Must mänd ´Spielberg´.
Must mänd ´Komet´.