Ilumürobalaanid Prunus sp.

Siia kuuluvad need ilupuudena kasutatavad prunus´ed, keda venelased kutsuvad alõtshadeks ehk haraliseks ploomipuuks (Prunus divaricata). Eurooplased nimetavad neid mürobalaanideks (P. myrobalana).

Haraline ploomipuu (P. divaricata sün. P. cerasifera) - on kõrge põõsas või üsna vägev puu. Tal on suured ja teravad astlad. Temast tehtud hekist on äärmiselt tülikas läbi ronida. Hekki tuleb noorest alates regulaarselt ja tugevasti lõigata. Õitseb igal aastal lumemäena. Kannab samuti praktiliselt igal aastal väga rikkalikult. Viljad kollased, punased kuni tumesinised. Toorena on viljad üsna maitsetud, kuid moosi saab nendest suurepärase. Kollastest alõtshadest keedetud moos on parajalt kallerdunud, meevärvi, väga aromaatne ja vürtsikas. Viljad sisaldavad piisavalt pektiini, tänu millele keedis tarretub kenasti ära ja teda saab kuhjana pannkoogi peale panna. Viljade korjamisega muret ei ole. Nii kui nad valmis saavad, kohe ka alla pudenevad. Mahakukkunud viljad on mõne päeva pärast plekilised. Korjata tuleb värskeltkukkunud vilju ja kohe ka keeta. Haralist ploomipuud kasutatakse ploomide pookimisel alusena. Heale külmakindlusele vaatamata võib karm talv noori mürobalaane kahjustada. Taastuvad kännuvõsast hästi.
´Pissardii´- on kuulus punaselehine mürobalaan. Ta saabus Prantsusmaale 1880.a. saadetuna Pärsia shahhi aedniku M.Pissard´i poolt. Tema lehed on avanedes punased, hiljem värvuvad tumepurpurseks, aga nad ei värvu sügiseks roheliseks nagu paljude teiste punaselehiste taimede lehed kurvastuseks teevad. Valged õied avanevad roosadest pungadest. Viljad on punakad. Nad on üsna maitsvad, aga sellised vesised.
´Nigra´
- on selekteeritud ´Pissardii´ - de seast. Tal on läikivad ja pea mustad lehed. Paraku on ta meie olude tarvis tibake külmaõrn.
´Hessei´ - on kuulus kirjulehine sort. Kasvatab välja väheldase (inimesekõrguse) puu. Tal on väikesed, valged õied.

Haralised ploomipuud on vähenõudlikud, kuid ei edene nätskel pinnasel. Neile meeldib lubjarikas muld, happelist pinnast nad ei lembi.

´Hessei´