Nõiapuu Hamamelis sp.

Nõiapuu õitsemas.
´Diane´ esitamas oma värvide sümfooniat.

Nõiapuud on oma nime igati välja teeninud - neile on omane võime trotsida talve. Kui ilm vähegi kevade liginedes soojemaks läheb, siis avavad nad silmagi pilgutamata oma ülikummalised tuustilaadsed õied. Selliste absoluutselt mitteõieliste õite puhul on täiesti loomulik, et tuleb kuidagi veel märku anda, et "noh, vaadake ometi, ma juba õitsen!". Selle lisamärguande annavad nõiapuud lõhna abil. Õietuustide lõhn on hurmav ja kaugeleleviv. Õied kannatavad välja kuni -10 C öökülma.
Kui õitsemine läbi saab, siis on soojemad ilmad kohal ja nõiapuud võivad hakata oma üsna suuri, ümaraid lehti pungadest valla päästma. Terve suve on need üsna lepalehtede sarnased, aga sügisel hakkavad nad esitama tervet omalaadset värvide sümfooniat. Alustatakse kollaste nootidega, siis tulevad esile oranžid ja finaalis kõlavad kärtspunased trompetid.
Nõiapuude põõsad on püstiste okstega, Euroopas kuni 3...4 m kõrged. Meil nad nii kõrgeks ei edene. Tavaliselt kasvatatakse värd-nõiapuu (H.×intermedia) sorte, mis on loomuldasa madalamad. Paku nõiapuule täispäikest (loosi läheb ka väga kerge laiguline vari), tuulevarjulist olekut ja püsivalt parasniisket mulda. Pisuke turbalisand on tarvilik. Ta ei talu aluselist mulda. Ära piina teda nätske saviga ega kuiva mullaga. Autode heitgaasid teda ei morjenda. Nõiapuu ei talu lõikamist.
´Aphrodite´ - on oranžide tugevasti lõhnavate õitega. Lehed lõpetavad oma sügisese värvusmuusika tugevpunaste "nootidega".
´Ruby Glow´ - on vaskpunaste(rõhuga sõnapoolel "punane") õitega ja suurepärase sügisvärviga sort.
´Diane´ - on sügavpunaste õitega sort.
´Orange Beauty´ - on nimele vastavalt oranžide õitega. Need lõhnavad tuntavalt. Sügisel värvuvad lehed kollastesse/oranžidesse toonidesse. Asjatundjad peavad selle sordi sügisvärvust "imetlusväärseks". Meie aias pole seda sorti nõiapuud kasvanud, seega ma ei oska siia oma isiklikku arvamust lisada.

Hamamelis ´Ruby Glow´
Hamamelis ´Ruby Glow´
´Ruby Glow´ õitsemas.
Meie aias pole sellist sügisvärvide meistrit varem olnud. Neid lehti vaadates tundub uskumatu, et Eestis midagi sellist üldse näha võib. Meistermaalija on ´Ruby Glow´.