Hariliku põisenela sordid Physocarpus opulifolius

Harilik põisenelas kasvab kuni 3 m kõrguseks põõsaks. Kasutatakse kõrge heki rajamiseks. Õitseb mai lõpus-juunis roosakasvalgete kännasjate õisikutega, millest arenevad dekoratiivsed punakad kogukukkurviljad. Koor põisenela okstel on lipendav. Armastab päikest (talub hästi üsna varjulist kasvukohta) ja parasniisket viljakat pinnast. Muld peaks olema kergelt happeline. Põisenelahekk sobib, kui on tarvis kiirelt kasvavat ja lollikindlat kõrget hekki. Vaata, milline näeb välja põisenelatest hekk, kui sinna on istutatud jupike ´Diabolo´id. Põisenelas on sordiaretajate poolt väga armastatud taim, mitmesuguseid sorte on suurel arvul. Järgnevalt olgu esitatud mõned neist:
Hariliku põisenela sort ´Dart`s Gold´ - on väga dekoratiivne põõsas. Kasvab inimesekõrguseks, aga see võtab tal aega. Ovaalsed, hõlmised lehed on kuldkollased. Tegelikult on nad noorena väga ilusa pronksja varjundiga. Õied on valged kuni roosakad. Lehtede värvus on särav vaid päikese käes. Paraku kipub kevadine öökülm põõsast näpistama. Ka suve teisel poolel võivad tipmised lehed pruunistuda ning põõsa kasv seiskub. Talle lihtsalt ei ole vastuvõetav liialt kuiv muld ja suvine kuumus. Uuemad sordid on kuumuskindlamad.
´Nugget´ - on kasvult madalam. Tema noored lehed uhkeldavad intensiivselt kollastena, hiljem on lehed laimi värvi. Väidetavalt selle sordi lehed suvel naljalt ei pruunistu. Põõsas kasvab inimese mõõtu. Tema õied on valged.
Hariliku põisenela sort ´Diabolo´ - on kreemroosade õitega ja punaste lehtedega uus sort, mis on võitnud aiapidajate poolehoiu. Tänutäheks on aednikud aretanud mitmeid ´Diabolo´ kaksikvendi. Üks neist on ´Red Baron´. Sort on veel uus. Tundub, et tema noored lehed on värvilisemad ja kurrulisemad kui ´Diabolo´l.
'Donna May' LITTLE DEVIL - on 'Diabolo' igatpidi väheldasem, aga tihedama võraga kaksikvend aastast 2011. Põõsa kasv jääb ca 1,2 m kanti. Tal on väikesed, kurrulised, tumepurpursed lehed ja valkjasroosad õied. Sort on jahukastekindel.
´Seward' SUMMER WINE - on USA- st pärinev sort. Põõsas kasvab kuni 2,5 m kõrgeks. Põõsa lehed on mustjaspunased. See on kõige tumedamate lehtedega sort.
'Tuilad' LADY IN RED - noored lehed on üsna erkpunased ja kurrulised. Suve edenedes värvuvad lehed pruunikas-vaskpunaseks ja silenevad. Sügisel on lehed oranžikad. Põõsa kõrgus ulatub 2,5 m-ni.
.

´Dart`s Gold´i kuldne laik pääseb eriti mõjule tumedal taustal. Kasvab tunduvalt aeglasemalt, kui näiteks ´Diabolo´. Kujult õrnem, ümaram, jätab leebelt häbeliku mulje.
´Diabolo´ suve teisel poolel. Noorte kasvude jõulisus on hästi näha.

   
Physocarpus opulifolius ´Diabolo´
Pilt neile aiasõpradele, kes armastavad küsida: " Teate, mind see eriti ei huvita, aga ma tahaks täpselt teada saada, mida see eespoolmainitud "kogukukkurvili" endast kujutab?"
Paraku pole põisenela viljad söödavad.

Soliidne ´Diabolo´ suve teisel poolel.