Paeonia suffruticosa Põõsaspojeng.

Õitsev ´Rock´-i põõsaspojeng perekond Laane aias Tallinnas. H=1,5...2 m.

 Puitunud okstega põõsaspojeng (ka puispojeng) on mujal maailmas (pisut soojemas kliimas) väga populaarne aiataim. Ta kasvab suurekasvulise mustsõstrapõõsa suuruseks. Tal on ilusad sügavalt lõhistunud lehed, mis võivad pungast väljudes olla, olenevalt sordist, näiteks lillakad, rusked jne. Harilike pojengidega pea üheaegselt avanevad ilusad suured õied, mis sageli levitavad tugevat ja meeldivat lõhna.

Maailmas on aretatud suurel arvul puispojengide sorte. Esirinnas uute sortide tekitamisel on muidugi hiinlased ja jaapanlased. Kõrvuti põõsaspojengiga (P.suffruticosa) kasutatakse sordiaretuses ka teisi puituvate võrsetega pojenge - näiteks Delaway pojengi (P.delavayi). Istikuid müüakse nii omajuursena kui ka poogituna põhiliigile. Saadaval on väga laias värvivalikus sorte. Ka kollaseid, mis on tavaliste pojengide puhul harulduseks.

Eraldi väärib märkimist nn. Rock-i pojeng. Ta kannab ametlikku nimetust P.suffruticosa subsp. rockii (ka P. rockii). See Hiina keskosa mägedes kasvav pojeng sai omale nime botaanik Joseph Rock -i järgi. Praeguseks on temast saanud Hiina mitteametlik rahvuslill. Kui teised põõsaspojengid on 5.tsooni taimed (mõnede korüfeede arvates lausa 6. tsooni omad), siis Rock-i pojeng kuulub 4. tsooni. Tema suured valged, roosad või punased pooltäidisõied on väga nägusad. Õiepõhjadel on kontrastsed mustjaslillad laigud.

Puispojengidele sobib päikeseline ja soe (tuulte eest varjatud) kasvukoht. Mingil juhul ei tohiks talvine vesi jääda pikemalt pidama nende kasvukohta. Vee kiire äravoolu kindlustab põõsaspojengi istutamine näiteks kallakule. Kallak võiks avaneda lõunasse või läände. Kerge talvekate ja katus talvise vihma vastu ei tee neile kurja. Tegelikult on Eestis mitmeid ilusaid ja suuri põõsaspojenge, kes on juba aastaid aias vastu pidanud ja igal aastal õitsenud. Paarikümne suure õiega kaetud pojengipõõsas on vaatamisväärsus omaette. Meiegi aias on nad kenasti 4 aastat vastu pidanud (kollane, valge ja lilla). Poogitud istikud on kasvanud hoopis kiiremini kui omajuursed.

Kollaseõielise põõsaspojengi õied on tavamõõdus
See julgelt supitaldriku suurune õis lõhnab hurmavalt.