Mägivaher Acer pseudoplatanus

Mägivaher ´Brilliantissimum´ kevadel oma lehepungi avamas. Pildil näha olevad erkroosad pungad on 5...7 cm pikad. Vaatepilt on igatahes muljetavaldav.

Euroopas kutsutakse teda sükamooriks (sycamore). Ladinakeelne nimetus ütleb, et tegemist on ebaplaataniga. Sellega vihjatakse asjaolule, et mägivahtra ja plaatani tüve koor on väga sarnane - laiguline. Ilus suur puu. On võimeline aastas kasvama 1 m. Hiljem kasv aeglustub. Teda ei tohi lõigata kevadeti - ta jookseb tugevasti mahla. Vanemad puud taluvad väga halvasti ümberistutamist. Poolvarjulises kasvukohas on lehtede värvus mitmetel sortidel ilusam, kui päikselises kohas kasvades. Ta ei talu pikka põuda. Armastab niisket kliimat. Tema kuulsaimaks sordiks on:
´Brilliantissimum´- kasvab väikeseks puuks. Kevadel on suured lehepungad enne avanemist ereroosad. Tundub, et puu puhkeb kohe-kohe õide. Vastavanenud lehed on samuti roosad. Hiljem kahkjaskollased ja sügiseks muutuvad määrdunudroheliseks. Nende sügisvärv on kollane. Suvine lehtede värv jätab sellise mulje, et puu hakkab kohe-kohe hinge heitma. Väidetavalt on lehtede värv ilusam, kui puu on keskpäeval päikesevarjus. Väga külm talv võib teda kahjustada. Meie aias on ta olnud ligi 10 a ja ta on vapralt elus, kuigi on mõnel aastal saanud kahjustada. Ta sai poogitud 1,5 m kõrgusele. Nüüd on ta moodustanud vaevalt 0,8 m läbimõõduga võra. On võitnud auhindu. Ruumi ta palju ei võta, aga kevadel on talle raske võrdväärset konkurenti leida. Sort alates aastast 1905.
´Esk Sunset´ - Uus-Meremaalt pärinev pilkupüüdev sort. Tema noored lehed on roosad. Hiljem värvuvad lehed kahvaturoheliseks säilitades kohati roosasid laike. Lehtede alumised pooled on purpurpunased. Selle sordi kasv on aeglane.
´Leopoldii´ - lehed avanevad kollakas-roosadena, hiljem on neile sektoritena ja ka täppidena rohelist lisatud.
´Nizetii´ - lehed ei suuda otsustada, kas olla valged või rohelised. Värvide võitlus on äge - pritsmeid lendab kõikjale. Lehtede alumised küljed on kergelt roosakad. Mõlemad sarnased sordid on pärit 19. saj. teisest poolest.
´Puget Pink´ - ka selle sordi lehed on avanedes roosad. Hiljem nad värvuvad kollakasroheliseks. Sügisvärvi valdavaks tonaalsuseks on kollane .

Mägivaher ´Leopoldii´ Acer pseudoplatanus
Mägivaher ´Nizetii´ Acer pseudoplatanus
Acer pseudoplatanus 'Eskimo Sunset'
Acer pseudoplatanus 'Eskimo Sunset'
Mägivahtra 'Eskimo Sunset' alt purpursed lehed kumavad heleda taeva taustal õhetavroosadena läbi.
'Eskimo Sunset' lehed on pealtvaates omapäraselt träpsulised.