Renkloodid.

Renklod Haritonovoi´
´Renklod Haritonovoi´ tahab veel pisut valmida. Suupärasemaks muutumise käigus värvub ta sinakamaks.

Ploomid sai omale nimetuse "renklood" väga ammu. Nimelt anti Prantsusmaal 16.saj alguses Aasiast toodud rohelistele ja magusatele ploomidele nimetus "reine-claudé". Selline nimetus omistati kuningas Francois I abikaasa Claude de France (1499-1524) auks, kellest rahvas väga lugu pidas ja kellele oli omistatud hellitusnimi "La bonne reine" ehk siis "hea kuninganna". Eesti keeles peaksime neid ploome järelikult kutsuma hoopiski "kuninganna Claude´i ploomideks".
Nüüdseks on renkloodidena tuntuks saanud hulgaliselt soojemate maade häid sorte, mis üldiselt on suured ja ümmargused (harvem ovaalsed) Nad on reeglina tiheda viljalihaga väga maitsvad dessertploomid. Puud ise on mitte liiga suure kasvuga ja tiheda ümara võraga.
Eestis on ammu püütud külmakindlamaid renkloode kasvatada. Nii on 1940.a. välja antud "Aianduse õpperaamat" -us (autorid A.Mätlik, J.Port ja A.Siimon) kirjas: "´Oullins´i renklood´ on suur kollane ümarik ploom väga maitsva lihaga. Puu kaunis külmakindel. Laabub parematel muldadel. valmib augusti keskel.".
G.Hansmanni poolt koostatud "Aiapidaja käsiraamat", mis ilmus 1974.a. on pessimistlikum. Raamatus on kirjeldatud nii ´Althanni renkloodi´ kui ka ´Oullins´i renkloodi´ . Asjakohaseks on peetud manitsust: "Külmaõrnuse tõttu kasvatatakse hästi kaitstud soojades koduaedades, eriti saartel ja läänerannikul.".

Paraku on renkloodid ajapikku viljapuude kasvatamisega tegelevate puukoolide nimekirjadest kadunud. Arvestades paljude inimeste soovi süüa tõeliselt maitsvaid ploome otsiski Calmia Istikuäri 2008.a. kevadeks välja mõnede renkloodide istikud. Me loodame, et huvilised istutavad nad võimalikult päikeselisele ja tuuletule kohale aias ja jääme kõik koos lootma, et mitmekümnekraadiste külmakraadidega talved on soojemate poolt vähemalt mõneks ajaks kõrvale tõugatud. Pealegi tasub tähele panna, et ´Althanni renklood´ on heaks tolmuandjaks ´Liivi kollasele munaploomile´. Vaatame, mida need "kuninglikud" ploomid siis endast kujutavad:
´Oullinsi renklood´ - (pärinb Prantsusmaalt 1866.a.) on väga maitsev rohekaskollane suur ümmargune ploom. Hr. Reinu aias oli 2016.a. nende keskmiseks massiks 37 g, väidetavalt võivad kasvada lausa 50 g raskuseks. Luuseeme on lahtine, servast siiski pisut kinni. Viljaliha on üsna pehme, kollane, kiuline, mahlane. Suhkruid 9,5%. ´Liivi kollane munaploom´ on tihedama viljalihaga ja nüansirikkama maitsega. Ja ikkagi on ka ´Oullinsi renklood´ suurepärase maitsega ploom. Ploomid valmivad augusti lõpus või septembri alul. Vili on vastupidav haigustele ja kahjuritele. Puu on laiuva kasvuga, üsna suur. Hakkab varakult kandma (ca 6 aastaselt). Ploomid ei varise. Pinnas peaks olema sügavam, soe ja viljakas ning mitte ülemäära kuiv. See sort on haiguskindel ja isetolmlev. Saak on suurem, kui puu saab tolmu lisaks mõnelt järgmiselt sordilt: ´Althanni renklood´, ´Edinburgh´. Sordi puuduseks on mõningane talvehellus.

Prunus ´Ouillin´s renclode´
´Ouillinsi renklood´, ümmargune, pehme ja magus.

 

´Althanni renklood´ - (pärineb 1869.a. Böömimaalt ja on ´Rohelise renkloodi´seemik) on suur ( 28...40 g) valkjasroheline ploom, mis on kaetud punase kattevärviga ja sinkjashallika tugeva vahakirmega. Loetakse üldse üheks paremamaitseliseks ploomiks. Luuseeme on lahtine ja jaguneb kergesti pooleks.. Ploomid valmivad septembris (keskmine koristusaeg 20. sept). Viljaliha on kollane, tihe ja magus (suhkruid 10,2%...12,8%). Puu on keskmise kõrgusega, keraja võraga. Ploome hakkab andma varakult ja nende kasvatamisega ta ei koonerda. Sort õitseb hilja ja pikalt, mistõttu on heaks tolmuandjaks paljudele sortidele, sealhulgas ka ´Liivi kollasele munaploomile´. Temale endale on tolmuandjaks tarvis ´Victoria´, ´Edinburgh´,´Oullinsi renklood´-i või ´Roheline renklood´.

Prunus ´Althanni renklood´
´Althanni renklood´-i viljad. Paraku oli 2014.a. suvi ploomidevaenulik ja seepärast on ka need ploomid väiksemad, kui nad peaksid olema.

´Renklod Haritonovoi´ - sellel Venemaalt pärit sordil ei ole Eestis ellujäämisega probleeme. Ploomid on suured, tumelillad kuni lillakassinised, maitsvad. Suureks plussiks on asjaolu, et luuseeme eraldub viljalihast kergesti ja täielikult. Nad valmivad septembri (esimesel)teisel poolel. 2019.a sooja suve järel said nad ´Victoria´st hiljem valmis. Siit loogiline järeldus - kui juba ´Victoria´l on jahedal suvel valmimisega probleeme, siis ´Renklod Haritonovoi´l jääb küpsus saavutamata. Puud on suurekasvulised, hõreda võraga ja väga saagikad. Ka see sort on isetolmlev. Siiski saab suurema saagi, kui lähedal kasvab ´Ave´ või ´Emma Leppermann´.

Prunus ´Haritonovoi Renklod´
´Renklod Haritonovoi´ on suur ja ilus ploom. Seekordse pildistamise "kangelased" on pigem punakaslillad.
Renklod Haritonovoi´
Sellel pildil on "haritonovlase" värvus õige.

´Renklod Jenikejeva´ - ploomid on suured, ovaalsed, punakaslillad, maitsvad. Need saavad valmis septembri keskel. Puud on keskmisekasvulised, laiapoolse võraga, osaliselt isetolmlevad. Parimateks tolmuandjateks on "Renklod Haritonovoi", "Ave", "Edinbourgh", "Tartu punane", "Noarootsi punane".

´Roheline renklood´ - on väga vana sort (1690). Lääne-Euroopas kasvatati teda usinasti. Eestis väga harva. Viljad on väikesed, keskmine kaal vaid 13...14 g. Nende koor on kollakasroheline, kaetud nõrga halli vahakirmega. Inetumat ploomi annab välja mõelda! Viljaliha on tumeroheline kuni kollakas, väga magus (suhkruid kuni 12%). Luuseeme poollahtine. Viimane asjaolu segab pisut ploomide nautimist. Viljad valmivad septembri teisel poolel.
Puu kasvab nobedasti üsna suureks. Õitseb hilja. Vajab viljakandeks ´Althanni renklood´i, ´Victoria´, ´Edinburgh´i õietolmu. Seemneist tuleb sordiehtsaid puid.

´Reine-Claude Verte´
´Roheline renklood´ sai üles võetud septembri algul ja kõlbas valikuliselt süüa.